FAQ

Czy produkty From a Friend są w 100% naturalne?

Prawie wszystkie nasze produkty są w 100% naturalne, wszystkie zaś są sformułowane w oparciu surowe wytyczne organizacji certyfikujących (przy ciągłym braku definicji kosmetyku naturalnego to, póki co, jedyny w miarę obiektywny i uznany drogowskaz dla producentów kosmetycznych).
W niektórych naszych produktach znajdziecie substancje, które występują co prawda w naturze, jednak na potrzeby przemysłu produkowane są syntetycznie, jak na przykład niacynamid - wysoce stabilna i skutecznie działająca witamina.
Często składniki, które stosuje się w kosmetykach, chociaż z pochodzenia naturalne, poddawane są szczególnym procesom fizykochemicznym, których w potocznym rozumieniu nie nazwalibyśmy "naturalnymi" - w naszych kosmetykach najczęściej będą to emulgatory. Pilnujemy jednak bardzo, aby procesy ich pozyskiwania spełniały szczegółowe i rygorystyczne wytyczne Ecocertu i najczęściej mają one takie certyfikaty. 
Stosujemy też składniki, które - choć w pełni naturalne - pozyskiwane są w drodze zaawansowanej biotechnologii np. naturalny konserwant Leucidal (Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate) czy kwas hialuronowy.


Czy produkty From a Friend są wegańskie?

Tak, wszystkie produkty From a Friend są w 100% wegańskie. Jedynym wyjątkiem jest serum Bio-Essence Oil, które zawiera prowitaminę D3, składnik którego bazą jest cholesterol pozyskiwany z lanoliny.


Czy Wasze produkty nie są testowane na zwierzętach?

Nie, nie są. Zdecydowanie jesteśmy "animal lovers". W naszych kosmetykach nie używamy również żadnych składników odzwierzęcych (z wyjątkiem serum Bio-Essence Oil). Warto też pamiętać, że od 2013 roku w całej Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, jak również importowania i sprzedaży tak testowanych składników do ich produkcji. Dotyczy to prawie bez wyjątku wszystkich nowo wprowadzanych produktów i składników.


Jakich surowców używacie i skąd je bierzecie?

Nad doborem i jakością surowców czuwa Ania i każdy kto ją zna potwierdzi, że ma kompletnego bzika na tym punkcie. Dlatego właśnie znakomitą większość surowców ściągamy z zagranicy, bezpośrednio od producentów lub sprawdzonych dostawców, a wiele z nich jest klasy spożywczej. Ich dobór to ciężka praca - dziesiątki próbek (za które w większości musimy zapłacić), które osobiście testujemy i sprawdzamy. Ceny naszych olei i ekstraktów często wielokrotnie przewyższają te powszechnie dostępne, jednak nasze podejście jest w tym zakresie bezkompromisowe.


Dlaczego te same kosmetyki różnią sie między sobą?

Jesteśmy przyzwyczajeni do idealnej powtarzalności wielu produktów, ale natura lubi różnorodność. Dokładamy wszystkich starań, aby kosmetyki From a Friend były zawsze najwyższej jakości, powstają one jednak w całości z produktów naturalnych. Te same surowce w różnych partiach różnią się między sobą a ręczny proces przygotowania kosmetyku, mimo iż powtarzalny, również wpływa na produkt: czasami drobne różnice w np wilgotności powietrza czy czasie produkcji potrafią wyraźnie zmienić efekt końcowy. Na odbiór kosmetyku, szczególnie zapachu, wpływa też nasz stan emocjonalny i psychofizyczny. Te same zapachy jednego dnia podobają nam się bardzo, innego nie możemy ich znieść. Dotyczy to szczególnie silnie olejków eterycznych, które są skomplikowanymi mieszaninami substancji o wszechstronnym działaniu na człowieka.


Czy Wasze kosmetyki mogą powodować alergię lub podrażnienie?

Każdy kosmetyk, nawet ten testowany pod kątem skóry bardzo wrażliwej, może wywołać podrażnienie lub uczulić. Alergie są zmorą naszych czasów i większość lekarzy jest zgodna, że przyczyną jest chemia wszechobecna w naszym otoczeniu, jedzeniu, kosmetykach, powietrzu. Z niektórymi alergiami się rodzimy, inne nabywamy, co więcej potrafią one pojawić się nagle i równie nagle zniknąć - to bardzo indywidualna kwestia. W naszych produktach stosujemy sporą ilość substancji aktywnych (dlatego działają!) naturalnych, przebadanych i w bezpiecznych stężeniach, a same kosmetyki przechodzą wymagane badania, ale zawsze przypominamy, że najlepszą praktyką jest czytanie składów (wszystkie podajemy też na stronie po polsku), zwracanie uwagi na alergeny i przetestowanie kosmetyku pod kątem wrażliwości skóry przed użyciem. W przypadku jakiegokolwiek podrażnienia, prosimy o informację o tym na mail: biuro@fromafriend.pl


Jak długo mogę przechowywać Wasze produkty? Czy Wasze produkty wymagają lodówki?

Nasze kosmetyki są robione na bieżąco w niedużych partiach, nie zalegają nigdzie "na magazynach". Mają termin ważności 6-9 miesięcy licząc od daty otwarcia i zazwyczaj roczny lub półtoraroczny okres przydatności do użycia. Termin ten został ustalony nieco arbitralnie, poniżej dat sugerowanych przez asesora i otrzymanych wyników badań, ponieważ w naszej opinii dla decyzji o użyciu kosmetyku nie wystarcza stwierdzenie, że nie jest "zepsuty". O jego wartości stanowi w dużej mierze jakość składników biologicznie aktywnych, a te z czasem - niezależnie od formuły kosmetycznej - ulegają degradacji. Rok przydatności i 6 miesięcy od otwarcia to terminy, które pozwalają bez stresu zużyć każdy kosmetyk, a dla nas są gwarancją, że Twoja skóra korzysta z pełni dobroci zawartych w naszych produktach. Kosmetyki From a Friend nie wymagają lodówki, chociaż takie ich przechowywanie sprawi, że będą dłużej świeże. Przechowuj je zawsze szczelnie zamknięte i trzymaj z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła - tego zdecydowanie nie lubią.


Gdzie mogę Was znaleźć? Czy sprzedajecie swoje kosmetyki stacjonarnie?

Tak jak obiecaliśmy w zeszłym roku powoli zaczynamy się pojawiać stacjonarnie :)

Informację o tym, które sklepy mają nasze produkty w ofercie znajdziesz pod zakładką ZNAJDŹ NAS/STACJONARNIE.


Czy mogę zamówić bezpłatne próbki kosmetyków?

To częste i kłopotliwe pytanie :-( W zasadzie nie dysponujemy bezpłatnymi próbkami. Ich przygotowanie kosztuje więcej pracy i pieniędzy niżby się wydawało, a jesteśmy młodą manufakturą i nie możemy sobie na razie pozwolić na taki wydatek. Pracujemy jednak nad tym, aby przynajmniej część produktów była dostępna w mniejszych opakowaniach, w sam raz na podróż lub do przetestowania. Przy większych zamówieniach staramy się też dodawać prezent od firmy, czasami jest to nasz produkt a czasami kosmetyk, który zamawiamy specjalnie w którejś z zaprzyjaźnionych z nami manufaktur ;)

Zachęcamy Was też zawsze do odwiedzenia naszego stoiska na targach, na których bywamy - na miejscu możecie przetestować dany kosmetyk i sprawdzić jak się z nim "czujecie". Informację o targach znajdziesz w zakładce ZNAJDŹ NAS/WYDARZENIA.


Jak są zapakowane Wasze produkty? Czy przyjmujecie opakowanie zwrotnie?

Dobranie opakowań zajęło nam sporo czasu. Zdecydowaliśmy się nie sięgać po brązowe szkło farmaceutyczne ze względu na małą różnorodność dostępnych opakowań i bardzo cienkie, kruche szkło, pakujemy weń tylko serię Essence by FaF - wybrane dla Was surowce kosmetyczne: hydrolaty i olejki. Z kolei, w przypadku szkła biofotonicznego musielibyśmy podnieść ceny produktów, czego nie chcieliśmy robić, na dodatek tego typu szkło nie nadaje się również do recyclingu, co miało niebagatelny wpływ na naszą decyzję. Nasze produkty przygotowywane są na bieżąco ze świeżych surowców i nie są długo przechowywane, opakowanie chroniące przed UV nie ma więc aż tak dużego znaczenia. Kosmetyki From a Friend są w większości zapakowane w piękne szklane słoiczki i butelki z grubego szkła, które wystarczająco chroni ich zawartość. Dla niektórych kosmetyków, głównie tych, których używacie pod prysznicem czy w wannie wybraliśmy - ze względów bezpieczeństwa - opakowania plastikowe, z najbezpieczniejszych typów plastiku: HDPE i PP.
W planach mamy też uruchomienie polityki zwrotu opakowań, obecnie jedyną możliwością jest przyniesienie ich na targi, na których jesteśmy lub oddanie w sklepie, w którym kupiłeś nasz produkt. Jeśli tylko możesz, zrób to - odwdzięczymy się prezentem :).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl